SEO İPUÇLARI

SEO İPUÇLARI

İşimiz, müşterilerimizin taleblerine uygun, hızlı ve kullanışlı tasarımlar hazırlayıp sunmaktır.


 • 01-08-2017

  SEO İPUÇLARI

  Herkese merhabalar, bu yazımda sizlere websitenizin google dostu olma yollarını madde madde öğretmeye çalışacağım. Bu öğreteceklerim sitenizin google sıralamalarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacak ve seo analiz hatalar

  Herkese merhabalar, bu yazımda sizlere websitenizin google dostu olma yollarını madde madde öğretmeye çalışacağım. Bu öğreteceklerim sitenizin google sıralamalarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacak ve seo analiz hatalarından kurtulacaksınız.

  Başlık (Title) Uzunluğu

  Başlık en fazla 70 karakter uzunluğunda olmalıdır. 70 karakterden uzun olması arama motorları tarafından spam olarak yorumlanmaktadır.

  Açıklama (Description) Uzunluğu

  Açıklama meta etiketi 160 karakterden az olmalıdır. 160 karakterden uzun olması arama motorları tarafından spam olarak yorumlanmaktadır.

  Başlık (Title) Uzunluğu

  Başlık en fazla 70 karakter uzunluğunda olmalıdır. 70 karakterden uzun olması arama motorları tarafından spam olarak yorumlanmaktadır.

  Anahtar Kelime (Keywords) Uzunluğu

  Anahtar kelime meta etiketi 260 karakterden az olmalıdır. 260 karakterden uzun olması arama motorları tarafından spam olarak yorumlanmaktadır.

  H (Heading Tags) Etiketleri

  Sitenizde mutlaka h etiketlerine yer vermenizi öneririz.

  Toplam Resim Sayısı

  Sitenizdeki içeriği ön plana çıkarmak ve daha rahat anlaşılabilmesini sağlamak için resim kullanmak iyidir. Bu ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaktır. Ancak gereğinden fazla resim kullanmak sitenize yarardan çok zarar getirebilir. Özellikle büyük boyutta çokça resim kullanmak sayfa açılış hızını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca sitenizde çok sayıda ikon kullanıyorsanız, css-sprite tekniğini kullanarak ikonların ve sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

  Alt Etiket Bulunmayan Resimler

  Arama motorlarına bir resmin ne hakkında olduğunu alt etiketini kullanarak söyleriz. Alt etiketi olmayan resimleri arama motorları anlayamaz. Bu yüzden alt etiketi bulunmayan resimlerinizde alt etiketi kullanıp, bu resimlerin ne hakkında olduğunu arama motorlarına tanıtınız.

  Resim width ve height değerleri

  Sitenizdeki resimlere genişlik (width) ve yükseklik (height) değerlerini girmek arama motorlarının resim optimizasyonu için faydalı olacaktır.

  İç Linkler

  Kendi site adresinize veya alt sayfalarınıza verilen linklere iç link denir. Kullanıcılarınızın ve arama motorlarının diğer alt sayfalarınıza rahat bir şekilde ulaşabilmesi için iç linkleme çok önemlidir.

  Dış Linkler

  Diğer sitelere verilen linklerin tamamına dış link denir. Sitenizde çok fazla dış link çıkışı olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde bunun size olumsuz etkileri olacaktır.

  Nofollow Linkler

  Arama motorlarının dikkate almayıp takip etmemesi için rel="nofollow" etiketi eklenen linklere nofollow link denir. Gereksiz olarak gördüğünüz bütün linklerde nofollow etiketini kullanmayı unutmayınız.

  Biçim Etiketleri

  Vurgulamak istediğiniz kelimeleri daha kalın, altı çizili veya eğik yazabilirsiniz. Bu etiketler arama motorları tarafından da algılanmakta ve sayfa içeriğiniz buna göre belirlenmektedir.

  Sayfa İçi Stil ve JavaScript Kodları

  Css ve Js kodları html dosyası içerisinde yer almamalıdır. Bu kodlar harici bir dosyadan çağırılmalıdır. Böylelikle hem w3 standartlarına uygun bir kodlama yapmış olursunuz, hem de kodlar üzerinde daha rahat değişiklikler yapabilirsiniz.

  İçerik Kod Oranı

  Sitenizdeki içerik boyutu kod boyutundan fazla ise siteniz temiz bir kodlama yapısına sahip demektir. Ayrıca içerik boyutunun fazla olması arama motorlarına siteniz hakkında daha fazla bilgi verecektir. Sonuçta arama motorları sayfanızın kodlarına değil, içeriğine bakmaktadır.

  Web 2.0 Standartları

  Gelişen web teknolojisi ile web standartları da değişmektedir. Bu yüzden sitenizi gelişen yeni web teknolojilerine ayak uyduracak biçimde tasarlamanız ve yeni standartlara uymanız seo açısından önemli faktörlerden biridir.

  W3 Doğrulama

  Sitenizin w3 sertifikasından başarıyla geçmesi önemli bir seo kriteridir. Sitenizin w3 sertifikasından başarıyla geçmesi hem kullanıcılarınız için hem de kod yapısı açısından size olumlu etki edecektir.

  Dışarıdan Çağırılan Dosyalar

  Başka bir sunucudan çağırılan css ve js dosyalarıdır. Bu dosyaları kendi sunucunuza yükleyip çağırmanız hız ve güvenilirlik açısından çok önemlidir.

  Canonical Kullanımı

  Canonical kullanarak aynı içeriğe farklı linklere sahip sayfaların arama motorları tarafından kopya içerik olarak algılanmamasını sağlayabilirsiniz.

  Sayfa Hızı

  Sayfanızın hızlı açılması gerek kullanıcılar gerekse arama motorları tarafından çok önemlidir.

  Dosya Boyutları

  Sitenizde kullanılan dosyalara ait değerler. Ne kadar çok dosyanız varsa site açılış hızınız o kadar etkilenir, gereksiz resim ve kodları kaldırın.

  Meta-tag Uygunluğu

  Meta taglar içinde uygunsuz karakter olmamalı.

  CSS Standartizasyonu

  CSS kodlarınızı eklerken @import olarak eklemekten kaçının

  Dosya Sıkıştırma

  Statik dosyalarınızı ve kodlarınızı gzip veya deflate ile sıkıştırın, bu sayede daha hızlı yüklenirler.

  CSS Sprite

  Resimlerinizi tek bir dosyada tutmak daha hızlı erişim sağlar.

  Google kriterlerinin önemli bir bölümünü kapsayan site içi seo yani seo ipuçları hakkında makelemizin sonuna geldik!

BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ?

ARAMA


Çok OkunanlarSİZİ ARAYALIM

Bu alanı kullanarak iletişim talebinde bulunabilir veya teklif alabilirsiniz.